Wpisz login i hasło, następnie kliknij zaloguj się.

Kliknij zarejestruj się by założyć konto na doop.pl
Interviews
Forum
Ateliers
Articles
Our artists
Events
Publication

Chodnik - Szyb - W starym ogrodzie coś się pojawiło Senny las 2 - Tancerka -  - Akt -
Do Redakcji: czy w Polsce nie ma nikogo kto by mógł to...
Obrazy - OK. Lecz Galeria popsuta !!!
Yes,it is a pity we can not view our pictures here...

Art gallery, paintings, sculpulture, free archive for every one.

Outstanding
Painting and Graphick
Stained glass
Sculpture
Other
PC Graphick
 
Inform about news:
 
 
Art Gallery - paintings, sculpulture.

Art Gallery promote
young artist. Give
no limited access to
put your paintings,
sculpulture in
our website.
We give you
free website aswell.
www.
YourName.doop.com
 
BEZ TEATRU żYCIE MOJE BYłO BY PUSTE
 

BEZ TEATRU żYCIE MOJE BYłO BY PUSTEInterview with:

Fydrych Witold

(Data: 2006-06-02 12:07:20)

Klaudia:Od jak  dawna zajmujesz się tworzeniem?
Witold Fydrych: Szczerze mówiąc w głowie od 15-20 lat wtedy zetknąłem się ze sztuka a własnoręcznie pierwsze konkretne kroki zrobiłem przed trzema laty.

Czy rodzice pomagali ci w rozwijaniu talentu? Czy raczej woleli cię jako "lekarza, prawnika" ? Nie będę wciągał do tego moich rodziców. Powiem krotko to, co robię, robię od siebie nikt mnie do tego nie namawiał i nikt mnie w tym kierunku nie podbudowywał.

W wielu Twoich pracach występuje motyw morza ... latarnie morskie skąd to się bierze, czyżby tęsknota za morzem , żeglowaniem w nieznane  ?
Największą siłą napędową do twórczości z morskimi akcentami ma bliskość morza. Mieszkam w jednym z piękniejszych portowych miast Niemiec jakim jest Kiel.

 

Co Cię inspiruje , patrząc na Twoje prace widać ze ma na nie wpływ wiele czynników ?
Często w wolnych chwilach ( choć ich mam bardzo mało) spaceruje brzegiem plaży i obserwuje to co mnie otacza. Lubię morze choć mam przed nim wielki respekt.

Czy malarstwo to Twój "konik" czy jeszcze starasz sie znalesc w innych dziedzinach tworzenia? Wszystko, co zrobiłem do tej pory powstało jako dzieło prób i błędów. Nigdy nie miałem możliwości nauki w artystycznym kierunku. Z odpadów listewek robię ramy, napinam na nie resztki materiałów i maluje to, co moje myśli mi przedstawiają. Uważam się za wszechstronnego człowieka, ponieważ w obecnych czasach trzeba być otwartym na wszystko i powinno się wszystkiego próbować taka jest najlepsza droga do celu.


Skąd oryginalny i ciekawy pomysł na doniczki?
Doniczki to był po części przypadek i potrzeba. Chciałem zebrać trochę pieniędzy na świąteczne upominki i nawinęły mi się takie doniczki. Zrobiłem ich kilkadziesiąt i w końcu ich nie spieniężyłem tylko je podarowałem.

Widzę ze próbowałeś się tez w rzeźbie.....
Tak, robię pierwsze kroki w tym kierunku. Zauważyłem, ze rzeźbą można dużo przekazać tylko mam z tym problem. Robię to nożem i papierem ściernym innych narzędzi nie mam i w sumie nie wiem dokładnie jak to robić, ale się nie poddaje tylko dalej idę i kto wie co jeszcze wytworze.


Pracujesz w teatrze - może nam cos o tym opowiesz?
O teatrze mogę opowiadać bez końca. Jest to dar dla wszystkich ludzi, którzy są spragnieni sztuki na żywo. Praca za kulisami jest ciężka, choć na taka nie wygląda. Wynagrodzeniem za trud jaki wkładamy codziennie w przedstawienia, w bezpieczeństwo dla widzów i aktorów jest pełna widownia i szczery aplauz.

Daje taka praca satysfakcje - bo jednak ludzie na co dzień cię nie widza (teatr) ?
W teatrze pracuje od ośmiu lat i musze powiedzieć, ze bez teatru życie moje było by puste. Być tak blisko kultury, brać czynny udział w przedstawieniach, być cząstką sukcesu albo i porażki jest czymś, czego nie jestem w stanie opisać. Musze jeszcze cos dodać, co może wiele osób zaskoczy. Praca za kulisami wymaga, obszernej wiedzy technicznej, wytrzymałości, braku leku przed ciemnością i wysokością. To nie jest taka sobie praca, to jest pewnego rodzaju zegar, który sobie tyka i tyka i choćby jedno koło zbyte się wyłamało to ten zegar będzie zawsze tykał, bo w teatrze jest jeden za wszystkich i wszyscy za jednego. Teatr daje mi dużo satysfakcji i jest wypełnieniem mojego życia.


Chcesz  iść z nurtem czasu, mody, czy raczej tworzysz pod wpływem chwili, emocji?
Może jestem staromodny, ale będę się nadal kierował tak jak zawsze moimi spostrzeżeniami i emocjami, czasami przeżyciami. Dużo jest podstaw do twórczości tylko nie zawsze jestem w stanie przelać to na papier lub przedstawić to w inny sposób.

Jaki wpływ ma na Ciebie krytyka ?
Krytyka najczęściej kojarzy się ludziom z czymś negatywnym choć tak nie jest. Jestem zawsze wdzięczny za każde słowa skierowane w moim kierunku za ocenę mojej twórczości i cenne uwagi z tym i nie tylko tym związane.

Co sadzisz  o coraz większym wpływie komercji w sztuce?
Ciekawe pytanie. Jak mi wiadomo to coraz częściej ludzie bogacą się na dziełach, z którymi nie maja nic wspólnego, są tylko pośrednikami i kasjerami. Przyznam się, ze próbowałem i nadal próbuje namalować lub ogólnie mówiąc, stworzyć cos i zdobyć środki na dalsze rozwijanie mojej „twórczości”. Patrząc za siebie w głąb historii zauważyłem, ze żeby osiągnąć cel i stać się „kimś”, docenianym artysta trzeba zniknąć z tego świata. Kiedyś słyszałem ciekawe słowa w pewnej piosence: „ ...trzeba umrzeć żeby żyć...” Dodam jeszcze jedno słowo, bogaci artyści maja lżejsza drogę do „sławy” biedny musi zawsze walczyć albo liczyć na cud. Za niedługo namaluje niecodzienny obraz i powiem szczerze, ze nikt się nim nie zainteresuje, ale jak w dolnym rogu widniał by podpis Michała Anioła albo Leonardo da Vinci to by się ludzie za nim zabijali. W tym cały problem. Czasami nazwisko więcej robi niż dzieło.


Czy masz jakiś swoich artystów na jakich pracach się wzorujesz?
Wzoruje się na naturze. Jeżeli chodzi o artystów to lubię oglądać prace Kossaków i prace nieznanego artysty Rupika.

Czy w rodzinie masz również artystów?
Każdy cos umie, każdy z nas jest artysta, ale tylko niektórzy z nas pokazują innym co w nich śpi. Jedna z osób z mojego pokrewieństwa, która ma wielki talent artystyczny jest brat mojej Mamy. Ma już swój wiek (74 lata) i jest grafikiem i malarzem.

Wiążesz swoja przyszłość z teatrem, sztuka czymś innym?
Raczej sztuka jest myślą przewodnia mojego życia a z nią wiąże się teatr i wszystko, co nas otacza.

Jak sadzisz, do czego zmierza rowój nowych kierunków w sztuce? Jest ich coraz więcej i staja się często coraz dziwniejsze, ze aż ciężko je nazwać sztuka.
Kierunki sztuki rozrastają się w błyskawicznym tępię. Każdy z nas może cos zrobić i nadąć swojej pracy jakieś imię i już mamy nowy kierunek. Myślę, ze podstawowe kierunki będą istniały tak długo jak my ludzie na to pozwolimy i ważne jest to by ta „stara” sztukę podtrzymywać.

Powiedz nam o swoich marzeniach . Co chciałbyś najbardziej......... (oczywiście jeśli się chcesz tym podzielić )
Marzen mam niewiele. Milo by mi było, jakbym dożył tej chwili, kiedy moje prace byłyby doceniane nie tylko przez osoby z mojego otoczenia. Czego bym chciał najbardziej? Żeby świat pozbawił się nienawiści, by zapanował spokój nie tylko miedzy narodami ale i w rodzinach. Jeszcze jedno, chciałbym by moje pociechy wyrosły na ludzi o otwartym sercu i trzeźwym spojrzeniu na świat i na życie.


Dodam kilka słów o stronie „doop.pl”
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się i podtrzymują działanie tej strony i apeluje do wszystkich, którzy się tutaj zagnieździli, by nie bali się rozmowy i dyskusji na tematy sztuki i nie tylko, bo rozmowa łączy a milczenie rozdziela.

Dzięki za wywiad

 

Galeria Witolda 

 
Startuj DOOP.PL | Dodaj do ulubionych | Poleć nas znajomym | Kontakt | Regulamin | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone przez doop.pl©