Wpisz login i hasło, następnie kliknij zaloguj się.

Kliknij zarejestruj się by założyć konto na doop.pl
Interviews
Forum
Ateliers
Articles
Our artists
Events
Publication

Chodnik - Szyb - W starym ogrodzie coś się pojawiło Senny las 2 - Tancerka -  - Akt -
Do Redakcji: czy w Polsce nie ma nikogo kto by mógł to...
Obrazy - OK. Lecz Galeria popsuta !!!
Yes,it is a pity we can not view our pictures here...

Art gallery, paintings, sculpulture, free archive for every one.

Outstanding
Painting and Graphick
Stained glass
Sculpture
Other
PC Graphick
 
Inform about news:
 
 
Art Gallery - paintings, sculpulture.

Art Gallery promote
young artist. Give
no limited access to
put your paintings,
sculpulture in
our website.
We give you
free website aswell.
www.
YourName.doop.com
 
RAZ NAWET WYLECIAłEM Z ćWICZEń Z MALARSTWA...
 

RAZ NAWET WYLECIAłEM Z ćWICZEń Z MALARSTWA...Interview with:

Kozakiewicz Maciej

(Data: 2006-10-29 11:55:38)

Klaudia: Wspominasz, że "gdzieś po drodze znalazłeś czas na zrozumienie tekstów Doorsów, przeczytanie Marquiza i Feuda. Kiedy znalazłeś czas na malowanie? Jak to się zaczeło?


Ten tekst to mój życiorys. Kiedyś, jak każdy z nas zacząłem interesować się światem a wiadomo muzyka była i jest tym magnesem, który przyciąga młodych, po jakimś czasie same dźwięki przestały mi wystarczać i wziłem się za teksty, potem był Gabriel Garcia Marquez ze swoją książką „Sto lat samotności”, którą czytałem z osiem razy żeby pojąć o co chodzi. Freud wpadł mi dość późno w ręce ale starałem się zrozumieć wtedy cały świat .... tylko do dzisiaj nie wiem .... po co.


Część z twoich prac przedstawia postacie bez twarzy, nie widzimy ich wyrazu, ,mimiki. Co się kryje za tymi maskami ?


Prawie wszystkie są takie. Opublikowałem tylko jedną z twarzą „Pamięć 57” . Za maskami kryjemy się my, ludzie. Każdy z nas ubiera sobie stosowną maskę do potrzeby chwili, niby to naturalne bo przecież inaczej zachowujemy się w kościele a inaczej w domu czy szkole. Dlatego moje Strachy są dla wszystkich, niech każdy patrzący na nie da im twarz na daną chwilę.


Czy zakładasz pewien model odbioru swoich prac ,chcąc intuicyjnie dotrzeć do wrażliwości odbiorcy?


Nie jestem kokietem, idę swoją drogą twórczą ale każdy z nas jest odrobinę próżny i na pewno wybrałbym ludzi o szerokich horyzontach myślowych z pewną dozą intelektu twórczego. Zawsze to fajnie jak prace są przyjmowane przez odbiorców emocjonalnie a nie obojętnie.


Co obecnie robisz, czym siê zajmujesz, poza nieustannym poszukiwaniem odpowiedzi po co ...?


Staram się naprowadzać młodych ludzi żeby zadawali sobie podobne pytania tłumacząc sobie własny świat.


Jak postrzegasz świat jako artysta ? Czy jest on taki jaki jest i inny nie bedzie , jaką funkcję jako artysta Ty w nim spełniasz?


Oj trudne pytanie. Jestem w głębi duszy idealistą więc wirzę, że będzie lepszy ale chyba tylko wokół każdego z nas, bo każdy z nas postrzega świat po swojemu. Staram się wokół siebie go upiększać, ale jako człowiek a nie jako artysta.


Co sadzisz o krytykach ? Jakie maja zadanie/miejsce w sztuce?

 

Przede wszystkim dla mnie krytykiem jest każdy odbiorca jakiegokolwiek dzieła sztuki. Jeżeli pytasz o facetów, którzy zadają pytanie typu „co artysta miał na myśli” to uważam że ten zawód powinien zostać zlikwidowany. Nigdy nie byłem zwolennikiem kanonów jakie nam ludziom narzucali. Jeżeli Oni uważają, że Dama z Łasiczką jest arcydziełem to chyba ich problem. Zawsze wybierałem swoją drogę twórczą, raz nawet wyleciałem z ćwiczeń z malarstwa za drzwi za to moje „pod prąd”, na szczęście wszystko skończyło się dobrze i dyplom obroniłem.


Skąd czerpiesz pomysły do swioch prac ? Co Cie inspiruje?


Już wiele osób mi to pytanie zadawało. Moje Strachy pojawiły się nagle i nie wiem skąd. Powiedziałem sobie wtedy: dobra jak przyszliście to trzeba coś z Wami zrobić, no i robię do dzisiaj tworząc swój pamiętnik w formie obrazów ze Strachami.


Marzenia , dążenia, jakie masz cele w życiu?


Może o dążeniach: każdego dnia, gdy siadam przy desce chcę żeby powstająca praca była lepsza od poprzednich ale to chyba normalne?

O marzeniach nie powiem żeby nie zapeszyć. Poza tym jakby się spełniły to już nie byłyby marzeniami więc niech sobie po prostu są.


Czy powołaniu musi zawsze towarzyszyć rezygnacja z czegoś w życiu , żeby "powołania" nie stracić nie rozproszyć?


Myślę, że tak, z wielu rzeczy zrezygnowałem w życiu ale nie żałuję gdy zaczynam czuć, że jestem zauważany w tym co robię, choć przyznam, że na początku mojej drogi nie było mi łatwo.


Jakiej słuchasz muzyki ? Czy podczas malowania słuchasz jakiegoś ulubionego twórcy, który ułatwia Ci przelanie tego co czujesz na papier ?


Oczywiście, że słucham. Przede wszystkim Dead Can Dance i Lise Gerrard mam w komputerze taką składanke ich utworów, które wsiąkły we mnie bez reszty. Ta sama płytka leci zawsze na moich wernisażach, a odbiorcy mówią, że pasuje do moich prac więc chyba trafiłem.

Poza tym Pink Floydów, Radiohead, Cinematic Orchestry a ostatnio Sigurd Ros i Hansa Zimmera. Tak ta muzyka pozwala mi „złapać klimat” tego co maluję.


Czy sądzisz , że malarstwo jest archaiczną dyscypliną sztuki ? Niektórzy twierdzą, że się przezyło i wszystko przekazało, że teraz jest czas na teatr malarski.


Kiedyś prowadziłem teatr plastyczny i wiem, że muzyka, teatr i plastyka mogą się z powodzeniem łączyć, co do innych zestawień – nie wiem. A malarstwo, dopóki będzie miało odbiorców i twórców, nie zostanie przeżytkiem.


Czym się w życiu kierujesz, jaką postawę czy ceche charakteru cenisz najbardziej ?


Lojalność, uczciwość oj sporo by się nazbierało.


Pozdrowienia dla Marty Mrozińskiej, ona zawsze coś takiego napisze, że podnosi na duchu, no i dzięki Waszej stronie mogliśmy się poznać i gadać o sztuce.
No i dziękuję Wam za możliwość wypowiedzenia się.

 

Dzięki  za wywiad.

 

 

 
Startuj DOOP.PL | Dodaj do ulubionych | Poleć nas znajomym | Kontakt | Regulamin | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone przez doop.pl©